top of page

Northeast Catholic Honorees

The following are those who are honored by the Northeast Catholic Community over the years by induction into our Hall of Fame, those who gave their lives in the service of our great country, outstanding service to the Alumni Association as Class Representatives and others who have been awarded the Outstanding Alumnus Award, and the Outstanding Achievement Award

Northeast Catholic Hall of Fame

The following are those who are honored by the Northeast Catholic Community over the years by induction into our Hall of Fame, those who gave their lives in the service of our great country, outstanding service to the Alumni Association as Class Representatives and others who have been awarded the Outstanding Alumnus Award, and the Outstanding Achievement Award

Religion & Science
HOF Year
Name
Class
2019
William J Welsh PhD
1965
2018
Joseph R Vaisnys PhD
1952
2017
Abbot Edmund M Boyce OSB
1955
2016
Lester A Ruppersberger DO
1966
2015
Rev Joseph T Muller MSC
1949
2014
Samuel P DeBow
1971
2013
Rev Edward M Dougherty MM
1967
2011
Rev Francis W Collins MM
1938
2010
Rev Geroge S Salzmann OSFS
1966
2009
Edward F McClay MD
1967
2008
James A Padova MD
1956
2007
Rev John J Dennis OSFS
1937
2006
Michael S Shetzline MD PhD
1977
2005
Rev Neil F Kilty OSFS
1959
2004
Charles J Wold MD
1961
2003
Michael E Pietrzak
1967
2002
Edmund F Gordon
1964
2001
Oliver G Ludwig PhD
1953
2000
M Rev Martin N Lohmuller DD JCD
1937
1999
Bernard C Sekula PhD
1969
1998
Rev David I Hagan OSFS
1956
1997
Rev Richard T Reece OSFS
1954
1996
Rev John J Conmy OSFS
1929
1995
John E Murray SJD
1950
1994
J Richard White
1946
1993
John D Mahan
1969
1992
Rev Edward J Simons OSFS
1934
1991
Thomas J Cullen
1969
1990
Albert E Welsh MD
1932
1989
M Rev Edward J Schlotterback
1930
Service
HOF Year
Name
Class
2023
John Handley
1958
2020
Michael J McBride
1981
2019
Patrick J Boyle
1949
2018
Robert B Devine
1973
2017
Thomas P Morgan
1964
2016
John L McCloskey
1938
2015
Hon Gerard A Kosinski
1972
2014
William F Coyle Esq
1956
2013
Stephen A Cardullo
1972
2012
Francis J Fedele
1964
2011
John R Handjko
1965
2010
James P Meehan
1967
2009
Paul J Hondros
1966
2008
Edward J White
1955
2007
Vincent E Furlong
1950
2006
Edwar J Lowry
1962
2005
Joseph P Hand
1954
2004
John J Taylor
1973
2003
John T Musial
1963
2002
Joseph L Zazyczny
1953
2001
Lawrence P Conti
1963
2000
John T "Herb" Smith
1946
1999
Francis J Byrne
1965
1998
Francis J Gleason
1953
1997
Hon James R Cavanaugh
1949
1996
Robert P O'Neill
1965
1995
Francis X Dougherty
1959
1994
Paul D Quinn
1936
1993
Joseph E McKeown
1933
1992
Joseph C McCloskey
1937
1991
Leonard F Knobbs
1953
1990
Joseph F Kilroy
1965
1989
Robert A Crout
1958
Arts & Education
HOF Year
Name
Class
2023
Henry "Hank" Stahl
1966
2020
Francis J Ryan PhD
1965
2019
Joseph R Marbach PhD
1979
2018
Leo D Trombetta
1969
2017
David Livewell
1985
2016
Thomas H Windfelder
1968
2015
Thomas A Razzano
1965
2014
Reynold J Levocz
1959
2013
Stanley R Witalec
1966
2012
Edward A Turzanski
1977
2010
Ernest F Koschineg
1961
2009
Thomas P Forkin Sr
1952
2008
James E Dougherty PhD
1941
2007
James E Arnosky
1964
2006
John S Grady
1955
2005
Thomas J Smith
1966
2004
Gerard J Jonas
1949
2003
Kenneth W Milano
1977
2002
John R Doman
1962
2001
James V Amadie
1954
2000
Robert H Fitzsimmons
1953
1999
Frank J Dougherty
1959
1998
Rev Gerard J Schubert OSFS
1947
1997
Joseph F Flubacher PhD
1931
1996
Gerard B Buckley
1950
1995
Jesse D Cain
1944
1994
William P Plumley
1954
1993
George W Sommer
1936
1992
Jay J Dugan
1936
1991
Vincent J Trombetta
1958
1990
John F Whitaker
1941
1989
Bill Keane
1940
Business, Labor & Military
HOF Year
Name
Class
2023
Jim O'Connor
1973
2020
Joseph J Gordon
1967
2019
Gregory J Blazic
1964
2018
Vincent J Market
1981
2017
Edward F McCauley
1957
2016
Jospeh J Ashton
1966
2015
Cosmo T DeNicola
1972
2014
Vincent A Panvini
1965
2013
Timothy G O'Shaughnessy
1981
2011
Hon John R Padova
1952
2010
Joseph F Petaccio Jr
1959
2009
Steven J McCaffrey
1981
2008
John T Fries
1961
2007
James E Dugan
1963
2006
James J Avery
1969
2005
Carl F Gregory
1951
2004
Louis J Sigmund
1950
2003
James A Williams
1968
2002
Capt Thomas W Kelley OSFS USN
1941
2001
Erwin T Straw
1946
2000
Martin J Maddaloni
1957
1999
Michael J McKenna
1952
1998
Maj Gen Joseph V McLernan USMC
1945
1997
Armond F Gentile
1952
1996
Martin J McCormick
1952
1995
John J Marquess Esq
1967
1994
Lt Gen Thomas W Kelly
1950
1993
John J McVeigh
1939
1992
Peter P Gallagher
1937
1991
Joseph J Donahue
1931
1990
Wendell W Young III
1956
1989
Francis J "Tim" Dunleavy
1932
Athletics
HOF Year
Name
Class
2023
Joe Rapczynski
1970
2020
Joseph J Ramsey
1970
2019
Michael P McCarron
1984
2018
Patrick D Morris
1995
2017
Edward Alvarez
2001
2016
James V Gavaghan
1954
2015
James P Savage Jr
1992
2014
Thomas J Gilmore
1982
2013
Laurence L Sullivan
1966
2011
Michael P McDevitt
1982
2010
Robert J Wheeler
1967
2009
James C Hueber
1966
2008
Gerard J Brindisi
1974
2007
James A Gallagher
1947
2006
Donald J D'Ambra
1990
2005
Dennis R Seddon
1967
2004
Michael F Fallon
1948
2003
Joseph F Kadlec
1962
2002
Henry R "Hank" Siemiontkowski
1968
2001
Edward P Geisz
1942
2000
Barry D Brodzinski
1973
1999
James R Walsh
1953
1998
John J Quinn
1952
1997
Walter M Masterson
1938
1996
Bernard J McLaughlin
1946
1995
Robert J McNeill
1956
1994
John J Gillespie
1935
1993
Frank J "Bucko" Kilroy
1939
1992
Frank J Hoerst
1935
1991
Joseph T Verdeur
1944
1990
Francis X Reagan
1937
1989
John H Mallon
1929
Father John B Tye OSFS '29 
Outstanding Alumnus Award
Tye.jpg
SilverStar.jpg

Captain (Chaplain) John B Tye USA, was awarded the Silver Star for gallantry in action in connection with combat operations against the enemy with the 1st Cavalry Division in the Pacific Theatre of Operations (Luzon,Phillipines) during World War II.  General Headquarters, 1st Cavalry Division, General Order No. 50 (1945).

This award, created by the Board of Governors and first presented in 1960, is named to honor Father Tye in 1976.

The men below have received this award in recognition of their exemplary dedication and service to the ideals and purpose of the Northeast Catholic Alumni Association 

Joseph J Mackin '40

2016

Rev Neil F Kilty OSFS '59

2010

Francis J Devinney '42

2007

Francis J Dunleavy '32

2001

Rev John J Conmy OSFS '29

1995

Rev James J McGuire OSFS '34

1989

Most Rev Edward J Schlotterback OSFS '30

1986

Rev Edward J Simons OSFS '34

1981

Rev Joseph P Eisenbarth OSFS Hon '55

1973

"Mickey" Shaughnessy Hon '49

1967

Kevin McCloskey '05

2015

Patrick J Boyle '49

2009

James P Scanlon '30

2004

Rev Robert P Hanlon OSFS '43

1998

John T Musial '63

1995

Thomas P Casey '31

1989

Paul J Kelly -34

1983

Charles J Quinn '36

1980

Most Rev William J Ward OSFS '32

1971

Bernard F Bygott '34

1961

Raymond P Zegarski '59

2013

Robert H Fitzsimmons '53

2008

Lawrence A Dolan '37

2004

John R Hanejko '65

1998

Rev Thomas P Walsh OSFS Hon '66

1992

William M Nesbitt '59

1988

Bill Keane '40

1983

Edward J Guinan '37

1979

Paul D Quinn '36

1969

Rev Fernan J Brennan OSFS '32

1960

James W Bollendorf '73

2010

Nicholas A Giordano '61

2007

Rev Vincent E Smith OSFS '74

2003

Francis J Gleason '53

1996

Thomas W Kelly '50

1992

William H O'Connell Jr '34

1987

Edward J Ganister '32

1982

Leonard F Knobbs '53

1978

Joseph E McKeown '33

1968

V + J
Northeast Catholic Honor Roll

All gave some but these men, our brothers, gave all.
The following are the men of Northeast Catholic who gave their lives in the service of our great country.

WORLD WAR II

1930
Lawrence C. Hoelzle
Joseph T. Walsh

1931
Nicholas P. Kavanagh
Joseph P. Mahoney
Joseph L. Rabenstein

 

1932
William J. Connell
Leo P. Hassett
Charles P. Loeper
Joseph F. Stutz

 

1933
Edward J. Coleman
Samuel J. Dunbar
Joseph S. Fiala
Joseph A. Gogoj
James F. Harkins
Edward F. Heard
Robert E. McCarthy
Aloysius A. Monaghan

 

1934
Joseph F. Carr
Andrew J. Frosch
Edward J. Galloway
William J. MacElderry
John J. McCann
Joseph V. Murray
Thomas H. Murray
Walter J. Robinson
George L. Smith

 

1935
Thomas A. Byrne
Edward B. Drueding
John A. Farrell
Albert P. Foley
John J. Gray
Anthony F. Matthews
Leonard J. McGee
Nelson A. Reed
Hugh T. Shellem

 

1936
John A. Anderson
Richard J. Burns
Thomas J. Cassidy
John J. Dooner
Joseph T. Dwyer
John W. Farrell
Harold Garman
Thomas J. Hobson
Edward E. Houseman
John R. Kelley
Robert J. Kelley
John F. Lawlor
Michael J. Marley
John B. McCann
Vincent J. McElroy
George A. McGee
William J. Newis
James O'Rourke
Herman P. Winterer

 

1937
William J. Casey
Thomas F. Kelly
James Litz
James McConnell
Joseph A. Minnichbach
Lawrence W. Minnick
Andrew C. O'Keefe
Joseph K. Seiler
Edward C. Sekula
Joseph W. Shedaker
Raymond J. Slazas
Vincent K. Snyder
Albert J. Spanier

1938
Albert Appel
Edward J. Coleman
James V. Derbyshire
John D. Duffy
Thomas F. Fenerty
Edmund J. Gaffney
Joseph M. Garlick
Gerald F. Gowen
John Mallen
James J. McGinnis
Philip J. Razler
James E. Saul
John C. Schmieder
Francis J. Strenger
Martin E. Wagner
Alfred A. Zajac
Walter J. Zarada

 

1939
William L. Cobb
Raymond W. Devlin
Alfred F. Dougherty
Stephen A.Ganiszewski
John Gibbons
Charles D. Gibson
Daniel J. Grant
Henry L. Grathwohl
Thomas E. Jardel
Edward F. Kent
George Kuhn
Warren Lane
Charles T. Lewis
William F. Lynch
Leo E. Markey
John J. McNulty
John J. McVeigh
Edward J. Phillips
William T. Urban
John J. White

 

1940
William H. Becker
John J. Delaney
John B. Gilkey
Raymond E. Gruber
Lawrence Lanahan
Philip T. Lehman
Edward Litwin
Eugene P. Magee
Robert McAuliffe
Francis X. McKenna
Charles J. McLinden
Charles J. McVey
Horace J. Murphy
Robert J. Reilly
Francis G. Rudolph
George J. Whalen
James A. White

 

1941
Paul A. Becker
John F. Clinch
James J. Coffey
Joseph J. Daley
John J. Davis
Edward J. Dooner
Joseph A. Finley
Francis J. Fitzpatrick
Paul R. Foley
Francis J. Gillespie
Eugene T. Gladkowski
James J. Hanlon
Charles W. Lockwood
William F. Matthews
John M. McCann
Frank J. McDonnell
Hugh J. McFadden
Henry T. McMahon
John F. McNally
Charles A. Nessel
Louis B. Rieffel
Anthony J. Rosowski
William H. Schenkel
Anthony T. Serravalli
John D. Sykes
James J. Turner
Maurice L. VanZandt

1942
Harry J. Bell
Raymond J. Broderick
Henry E. Dempski
Norman DeProbert
John A. Donahue
Ralph J. Dooley
Stephen F. Halner
William G. Hare
Charles X. Kuntz
Robert J. Lautenbach
Raymond A. Makin
John G. McBride
Henry P. McCann
Joseph H. McCann
James J. McVey
James P. Mellon
Carmen V. Olivet
Gerald J. O'Neill
Leo J. Reilly
Arthur J. Roit
Joseph F. Rossetti
John J. Rowan
John M. Rutter
James M. Ryan
Ernest E. Schmidt
John J. Stevenson
Raymond J. Trost
Donald M. Woods

 

1943
Richard E. Bagnor
Anthony T. Cassese
Thomas J. Eck
Charles H. Fox
Francis A. Glanzmann
James F. Gormley
John J. Hannigan
Joseph F. Hendron
Leonard P. Kolodziejski
Joseph McDevitt
Thomas W. Phillips
John T. Stevenson

 

1944
James B. Boyle
William J. Conley
Charles W. Coyle
William J. DeLaurentis
Patrick J. Dever
Aloysius F. Dougherty
William E. Hagerty

 

1945
Robert Melhuish
Emmett J. Ryan
George A. Steigerwald

 

1946
Francis J. Davenport

Korea

1934

William J. Brennan

 

1935

Charles M. Klein

 

1937

William T. Gould
Harry B. Loy

 

1940

Robert B. Appel

 

1941

Frank A. Johnson
Thomas J. Schimpf

 

1942

Maurice T. Cleary
Charles D. Hogue

 

1944

Robert J. Evans

 

1945

John F. McGovern

 

1946

Daniel C. Bianco
Joseph M. Lynch
Joseph J. Sweeney

 

1947

Bernard F. Sevier
E. George West

 

1948

William J. Brennan
Joseph S. Oaks
Christian J. Spoerl
John W. Toland

 

1949

Stanley A. Gogoj
John L. Sullivan
Stephen C. Walter

 

1951

James R. Grove
Joseph J. Leszczynski
Charles P. Schwind
Charles T. Tait
 

1954

John F. Dunne

Viet Nam

1950

James F. McCafferty

 

1956

William P. Coll
Joseph M. Gorman

 

1958

Joseph J. Crawford

 

1962

Ronald D. Briggs
William D. McCuen
George D. Speece
Robert V. Stever

 

1963

William A. Kuprevich
Leonard S. Pelullo

 

1964

Richard J. Conlin
Michael P. Rymarczuk

 

1965

Joseph J. Nitka
Louis W. Potempa
William M. Riley
Albert C. Wall, Jr.

 

1966

Lawrence A. Branigan
Anthony J. Metzger
Joseph T. Monaghan
Thomas F. Nilan
George J. Reed, Jr.
Joseph F. Schimpf
Patrick J. Thiroway, Jr.

 

1967

Anthony F. Citrigno
Edward J. Kapusta
Robert T. Koehler

 

1968

Dennis Donovan
William T. Findlay

 

1969

John R. Feeser

Afghanistan

2004

Michael J Strange

Outstanding Achievement Award

This award was created in 1960 to honor a non-alumnus individual or organization who made a significant contribution in a given field.  It is presented at our annual Communion Breakfast.

2023

Chris Therien, Recovery Advocate and former Philadelphia Flyer

2019

Christine Flowers, Philadelphia Inquirer Columnist

2018

C. R. "Chuck" Pennoni, Chairman Pennoni Associates

2017

Former U. S. Congressman Michael G. Fitzpatrick

2016

Matt Rhule, Temple University Football Coach

2015

Sam Katz, Film & TV Documentarian

2014

Vai Sikahema, NBC10 Sports Director

2013

Dom Giordano, WPHT Radio Talk Show Host

2012

Frank Fitzpatrick, Inquirer Sports Columnist

2011

Philadelphia Police Commissioner Charles H. Ramsey

2010

Oblates of St. Francis deSales

2009

Pennsylvania Supreme Court Justice Seamus McCaffery

2008

Don Tollefson, Sports Broadcaster

2007

U. S. Attorney Patrick Meehan, Esq.

2006

Former Philadelphia Eagle Vince Papale

2005

Former Pennsylvania Governor Mark Schweiker

2004

Bill Campbell, Sports Broadcaster and Columnist

2003

Philadelphia Archdiocesan Vicar for Education Dr. Richard McCarron, Jr.

2002

Michael Smerconish, Esq., Philadelphia Inquirer Columnist

2001

Philadelphia Police Commissioner John F. Timoney

2000

Marc Howard, Channel 6-TV News

1999

Ray Didinger, Philadelphia Inquirer Sports Columnist

1998

David R. Boldt, Columnist, Philadelphia Inquirer

1997

Philadelphia Councilwoman Joan Krajewski

1996

Philadelphia City Controller Jonathan Saidel

1995

Walt Hunter, KYW-TV News

1994

Philadelphia District Attorney Lynne Abraham

1993

Bill "Speedy" Morris, LaSalle University Basketball Coach

1992

U. S. Armed Forces - Operation Desert Storm

1991

Pennsylvania Governor Robert P. Casey

1990

Brother Patrick Ellis, FSC, LaSalle University President

1989

Thomas Brookshier, CBS Sportscaster

1988

Philadelphia Councilman W. Thatcher Longstreth

1987

Congressman Robert Borski

1986

Philadelphia District Attorney Ronald D. Castille

1985

Pennsylvania Supreme Court Chief Justice Robert N. C. Nix, Jr.

1984

Pat Polillo, KYW-TV News

1983

U. S. Senator John Heinz

1982

Pennsylvania Supreme Court Justice James T. McDermott

1981

Larry Kane, WCAU-TV News

1980

Philadelphia Police Commissioner Joseph O'Neill

1979

U. S. Senator Joseph Biden

1978

U. S. Attorney David Marston, Esq.

1977

Tom Fox, Columnist, Philadelphia Inquirer

1976

Barney Morris, WCAU-TV News

1975

Richard Sprague, Esq., Special Prosecutor

1974

Rolfe Neill, Editor, Philadelphia Daily News

1973

Philadelphia District Attorney Arlen Specter

1972

Pennsylvania Insurance Commissioner Dr. Herbert S. Denenberg

1971

Vince Leonard, KYW-TV News

1970

Philadelphia Police Captain Clarence Ferguson

1969

U. S. Senator Hugh Scott

1968

National Aeronautics and Space Administration

1967

Donald Barnhouse, WCAU-TV News

1960

Congresswoman Kathryn M. Granahan

bottom of page